Nichicon UPW1J150MED1TA
UPW1J150MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPW1J150MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPW1J150MED1TA.pdf
Availability of UPW1J150MED1TA
QUANTITY
UPW1J150MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1J150MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPW1J150MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current48mA
Impedance1.2 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1J150MED1TA
Related LinksUPW1J15, UPW1J150MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1J150MED1TA Details Description
Related parts for UPW1J150MED1TA
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ISD17120 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC DRIVER QUAD 60V 300MA 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 2W DO41 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 220POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf