Nichicon UPW1V152MHD
UPW1V152MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V152MHD
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V152MHD.pdf
Availability of UPW1V152MHD
QUANTITY
UPW1V152MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V152MHD
Internal Part NumberEIS-UPW1V152MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.172A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V152MHD
Related LinksUPW1V, UPW1V152MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V152MHD Details Description
Related parts for UPW1V152MHD
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 30ppm Series 35 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 14SO datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 25POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTRL POT datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf