Nichicon UPW1V221MPD1TD
UPW1V221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V221MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V221MPD1TD.pdf
Availability of UPW1V221MPD1TD
QUANTITY
UPW1V221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPW1V221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current494mA
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V221MPD1TD
Related LinksUPW1V22, UPW1V221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V221MPD1TD Details Description
Related parts for UPW1V221MPD1TD
DIP CABLE - CDR14S/AE14M/X datasheet.pdf
CONN SENSOR STRIP 24PORT GB datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
ANTENNA HELICAL ISM 900MHZ SMD datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 32VFQFP datasheet.pdf
RES 392 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf