Nichicon UPW1V330MDD
UPW1V330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V330MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V330MDD.pdf
Availability of UPW1V330MDD
QUANTITY
UPW1V330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V330MDD
Internal Part NumberEIS-UPW1V330MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current54mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V330MDD
Related LinksUPW1V, UPW1V330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V330MDD Details Description
Related parts for UPW1V330MDD
VARISTOR 387V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 500MA DO35 datasheet.pdf
17P MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 11POS datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 20SSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 50V datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
GROMMET 0.313" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
PREP FRAME KIT 2 datasheet.pdf
CAP FILM 24NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf