Nichicon UPW1V681MHD1TO
UPW1V681MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPW1V681MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPW1V681MHD1TO.pdf
Availability of UPW1V681MHD1TO
QUANTITY
UPW1V681MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW1V681MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPW1V681MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.245A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW1V681MHD1TO
Related LinksUPW1V68, UPW1V681MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPW1V681MHD1TO Details Description
Related parts for UPW1V681MHD1TO
CONN RING 4 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 450MA 340 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf