Nichicon UPW2A181MHD6TN
UPW2A181MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A181MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A181MHD6TN.pdf
Availability of UPW2A181MHD6TN
QUANTITY
UPW2A181MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A181MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPW2A181MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current487.5mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A181MHD6TN
Related LinksUPW2A18, UPW2A181MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A181MHD6TN Details Description
Related parts for UPW2A181MHD6TN
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 49.88VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS R/A 2.2MM datasheet.pdf
E2 DIE .110 AVIK 16-14 MMZ-203 datasheet.pdf
RES 12.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
KIT EVAL MLX91208 CURRENT SENSOR datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf