Nichicon UPW2A471MHH
UPW2A471MHH picture photo
Mfg. Part Number
UPW2A471MHH
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPW2A471MHH.pdf
Availability of UPW2A471MHH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPW2A471MHH Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2A471MHH
Internal Part NumberEIS-UPW2A471MHH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current982.5mA
Impedance76 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2A471MHH
Related LinksUPW2A, UPW2A471MHH Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2A471MHH Details Description
Related parts for UPW2A471MHH
IC HOT SWAP CTRLR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 22 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf