Nichicon UPW2C4R7MPD
UPW2C4R7MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2C4R7MPD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPW2C4R7MPD.pdf
Availability of UPW2C4R7MPD
QUANTITY
UPW2C4R7MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2C4R7MPD
Internal Part NumberEIS-UPW2C4R7MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2C4R7MPD
Related LinksUPW2C, UPW2C4R7MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2C4R7MPD Details Description
Related parts for UPW2C4R7MPD
RES SMD 619K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 1.25MM 2POS TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
90584-1316 90327-1316 420 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 120POS datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6W datasheet.pdf