AVX Corporation UQCSVA2R7BAT2A\500
UQCSVA2R7BAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCSVA2R7BAT2A\500
Brief Description
CAP CER 2.7PF 250V 0603
Datasheet Download
UQCSVA2R7BAT2A\500.pdf
Availability of UQCSVA2R7BAT2A\500
QUANTITY
UQCSVA2R7BAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCSVA2R7BAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCSVA2R7BAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCSVA2R7BAT2A\500
Related LinksUQCSVA2R7, UQCSVA2R7BAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCSVA2R7BAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCSVA2R7BAT2A\500
FIXED IND 47UH 1.4A 190 MOHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 123MA 6.75 OHM datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 78MM datasheet.pdf