Nichicon URS2A221MHD
URS2A221MHD picture photo
Mfg. Part Number
URS2A221MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
URS2A221MHD.pdf
Availability of URS2A221MHD
QUANTITY
URS2A221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2A221MHD
Internal Part NumberEIS-URS2A221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current620mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2A221MHD
Related LinksURS2A, URS2A221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URS2A221MHD Details Description
Related parts for URS2A221MHD
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.12M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MOD MULTIRADIO LAN253I ENG SMPL datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf