Nichicon URZ1E102MHD
URZ1E102MHD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1E102MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
URZ1E102MHD.pdf
Availability of URZ1E102MHD
QUANTITY
URZ1E102MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1E102MHD
Internal Part NumberEIS-URZ1E102MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1E102MHD
Related LinksURZ1E, URZ1E102MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1E102MHD Details Description
Related parts for URZ1E102MHD
FIXED IND 68NH 840MA 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.95V LOW SC-70 datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf