Nichicon URZ1E332MHD
URZ1E332MHD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1E332MHD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
URZ1E332MHD.pdf
Availability of URZ1E332MHD
QUANTITY
URZ1E332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1E332MHD
Internal Part NumberEIS-URZ1E332MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1E332MHD
Related LinksURZ1E, URZ1E332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1E332MHD Details Description
Related parts for URZ1E332MHD
RES SMD 44.2K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 0.8MM SMD R/A datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 7POS SNGL SMD datasheet.pdf