Nichicon URZ1H2R2MDD1TD
URZ1H2R2MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H2R2MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H2R2MDD1TD.pdf
Availability of URZ1H2R2MDD1TD
QUANTITY
URZ1H2R2MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H2R2MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URZ1H2R2MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H2R2MDD1TD
Related LinksURZ1H2R, URZ1H2R2MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H2R2MDD1TD Details Description
Related parts for URZ1H2R2MDD1TD
IDC CABLE - HKC14S/AE14M/HKC14S datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 48V datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DUAL .05" datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 12V 0.6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
FAN 24VDC 119X25MM 2WR datasheet.pdf