Nichicon URZ1H3R3MDD1TD
URZ1H3R3MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H3R3MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H3R3MDD1TD.pdf
Availability of URZ1H3R3MDD1TD
QUANTITY
URZ1H3R3MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H3R3MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URZ1H3R3MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H3R3MDD1TD
Related LinksURZ1H3R, URZ1H3R3MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H3R3MDD1TD Details Description
Related parts for URZ1H3R3MDD1TD
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
SENSOR UNIPOL HALL-EFFECT DGTL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FACEPLATE 4PORT WHITE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM DO220AA datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf