Nichicon URZ2AR33MDD1TA
URZ2AR33MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
URZ2AR33MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
URZ2AR33MDD1TA.pdf
Availability of URZ2AR33MDD1TA
QUANTITY
URZ2AR33MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ2AR33MDD1TA
Internal Part NumberEIS-URZ2AR33MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesRZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ2AR33MDD1TA
Related LinksURZ2AR3, URZ2AR33MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
URZ2AR33MDD1TA Details Description
Related parts for URZ2AR33MDD1TA
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 6.99MM datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 500' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT SKT datasheet.pdf