Nichicon USA1C100MDD
USA1C100MDD picture photo
Mfg. Part Number
USA1C100MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
USA1C100MDD.pdf
Availability of USA1C100MDD
QUANTITY
USA1C100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1C100MDD
Internal Part NumberEIS-USA1C100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSA
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1C100MDD
Related LinksUSA1C, USA1C100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USA1C100MDD Details Description
Related parts for USA1C100MDD
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PELTIER MOD 30 X 4MM 6.0A INP datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED MODULE STRIP WHITE datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 12.07MM datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 0.100 T/H datasheet.pdf
LOW PROFILE, 2 POLE/10 AMP, WC datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf