Nichicon USA1V100MDD1TP
USA1V100MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USA1V100MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
USA1V100MDD1TP.pdf
Availability of USA1V100MDD1TP
QUANTITY
USA1V100MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1V100MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USA1V100MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1V100MDD1TP
Related LinksUSA1V10, USA1V100MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USA1V100MDD1TP Details Description
Related parts for USA1V100MDD1TP
IC OPAMP R/R W/SHUTDOWN 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
RES ARRAY 6 RES 47K OHM 7SIP datasheet.pdf