Nichicon USA1V330MDD
USA1V330MDD picture photo
Mfg. Part Number
USA1V330MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V T/H
Datasheet Download
USA1V330MDD.pdf
Availability of USA1V330MDD
QUANTITY
USA1V330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1V330MDD
Internal Part NumberEIS-USA1V330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSA
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current72mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1V330MDD
Related LinksUSA1V, USA1V330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USA1V330MDD Details Description
Related parts for USA1V330MDD
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN DIN 8POS FEMALE PCB RT ANG datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
12 SEALTITE datasheet.pdf
TV 11C 2#20 9#10 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf