Vishay/Sprague M39003/01-2938/HSD
M39003/01-2938/HSD picture photo
Mfg. Part Number
M39003/01-2938/HSD
Brief Description
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL
Datasheet Download
M39003/01-2938/HSD.pdf
Availability of M39003/01-2938/HSD
QUANTITY
M39003/01-2938/HSD Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/01-2938/HSD
Internal Part NumberEIS-M39003/01-2938/HSD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/1, CSR13
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesMilitary
Failure RateR (0.01%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/01-2938/HSD
Related LinksM39003/01, M39003/01-2938/HSD Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/01-2938/HSD Details Description
Related parts for M39003/01-2938/HSD
IC CLK BUFFER 1:5 50MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf