ITT Cannon, LLC KJB6T23W53HA
KJB6T23W53HA picture photo
Mfg. Part Number
KJB6T23W53HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJB6T23W53HA.pdf
Availability of KJB6T23W53HA
QUANTITY
KJB6T23W53HA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB6T23W53HA
Internal Part NumberEIS-KJB6T23W53HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB6T23W53HA
Related LinksKJB6T2, KJB6T23W53HA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB6T23W53HA Details Description
Related parts for KJB6T23W53HA
FIXED IND 22NH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 500 OHM TO236-3 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 47 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MUX 7-PORT MULTIDROP 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
OSC XO 6.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf