Nichicon USA1V330MDD
USA1V330MDD picture photo
Mfg. Part Number
USA1V330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V T/H
Datasheet Download
USA1V330MDD.pdf
Availability of USA1V330MDD
QUANTITY
USA1V330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1V330MDD
Internal Part NumberEIS-USA1V330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSA
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current72mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1V330MDD
Related LinksUSA1V, USA1V330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USA1V330MDD Details Description
Related parts for USA1V330MDD
RES 39 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 4A TO-220F datasheet.pdf
KIT EVAL FOR AT91SAM9G20 MCU datasheet.pdf
RES SMD 0.014 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.8V 6A datasheet.pdf
SENSOR LEAK DETECT 12-24VDC NPN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 679MA 450 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 41MA 225 OHM TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf