Nichicon USA1V4R7MDD1TE
USA1V4R7MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USA1V4R7MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
USA1V4R7MDD1TE.pdf
Availability of USA1V4R7MDD1TE
QUANTITY
USA1V4R7MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USA1V4R7MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USA1V4R7MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUSA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current24mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USA1V4R7MDD1TE
Related LinksUSA1V4R, USA1V4R7MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USA1V4R7MDD1TE Details Description
Related parts for USA1V4R7MDD1TE
LENS GREEN TRANSPARENT DOME datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 28-47V 3.15A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
60737A101 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf