Nichicon USH1C470MPD
USH1C470MPD picture photo
Mfg. Part Number
USH1C470MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
USH1C470MPD.pdf
Availability of USH1C470MPD
QUANTITY
USH1C470MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of USH1C470MPD
Internal Part NumberEIS-USH1C470MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSH
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)