Nichicon USH1H2R2MED
USH1H2R2MED picture photo
Mfg. Part Number
USH1H2R2MED
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USH1H2R2MED.pdf
Availability of USH1H2R2MED
QUANTITY
USH1H2R2MED Order Process
Ship out your order
Specifications of USH1H2R2MED
Internal Part NumberEIS-USH1H2R2MED
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USH1H2R2MED
Related LinksUSH1H, USH1H2R2MED Datasheet, Nichicon Distributor
USH1H2R2MED Details Description
Related parts for USH1H2R2MED
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214BA datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKING COLLAR YELLOW datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 280MA 1.02 OHM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf