Nichicon USP1E220MDD1TE
USP1E220MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
USP1E220MDD1TE
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USP1E220MDD1TE.pdf
Availability of USP1E220MDD1TE
QUANTITY
USP1E220MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of USP1E220MDD1TE
Internal Part NumberEIS-USP1E220MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current53mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP1E220MDD1TE
Related LinksUSP1E22, USP1E220MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
USP1E220MDD1TE Details Description
Related parts for USP1E220MDD1TE
FIXED IND 1UH 245MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 500/PK datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
ESCUTCHEON INSERT 8MM TRIANGLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 47A I4-PAC-5 datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf