Nichicon USP1HR22MDD
USP1HR22MDD picture photo
Mfg. Part Number
USP1HR22MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USP1HR22MDD.pdf
Availability of USP1HR22MDD
QUANTITY
USP1HR22MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USP1HR22MDD
Internal Part NumberEIS-USP1HR22MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesSP
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current2.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USP1HR22MDD
Related LinksUSP1H, USP1HR22MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USP1HR22MDD Details Description
Related parts for USP1HR22MDD
THERMISTOR PTC OCP 300 OHM 25C datasheet.pdf
SENS PROX M12 8MM DC2W-NO datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 600MHZ 16WQFN datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 5V datasheet.pdf
OSC MEMS 25.001MHZ CMOS SMD datasheet.pdf