Nichicon USR0G471MDD1TD
USR0G471MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
USR0G471MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 4V RADIAL
Datasheet Download
USR0G471MDD1TD.pdf
Availability of USR0G471MDD1TD
QUANTITY
USR0G471MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of USR0G471MDD1TD
Internal Part NumberEIS-USR0G471MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR0G471MDD1TD
Related LinksUSR0G47, USR0G471MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
USR0G471MDD1TD Details Description
Related parts for USR0G471MDD1TD
RES SMD 51.1OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
INS CRIMP PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 52PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 900MA 60 MOHM SMD datasheet.pdf