Nichicon USR0J221MDD1TP
USR0J221MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USR0J221MDD1TP
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
USR0J221MDD1TP.pdf
Availability of USR0J221MDD1TP
QUANTITY
USR0J221MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USR0J221MDD1TP
Internal Part NumberEIS-USR0J221MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR0J221MDD1TP
Related LinksUSR0J22, USR0J221MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USR0J221MDD1TP Details Description
Related parts for USR0J221MDD1TP
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS POTTING W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SC70-6 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SPLIT WRAP SLVNG .5"ID BLACK datasheet.pdf
CAP MICA 2400PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf