Nichicon USR1C100MDD
USR1C100MDD picture photo
Mfg. Part Number
USR1C100MDD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
USR1C100MDD.pdf
Availability of USR1C100MDD
QUANTITY
USR1C100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USR1C100MDD
Internal Part NumberEIS-USR1C100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesSR
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR1C100MDD
Related LinksUSR1C, USR1C100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USR1C100MDD Details Description
Related parts for USR1C100MDD
RES 200 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 25POS GOLD T/H datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 6POS datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
2W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf