Nichicon USR1E470MDD
USR1E470MDD picture photo
Mfg. Part Number
USR1E470MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
USR1E470MDD.pdf
Availability of USR1E470MDD
QUANTITY
USR1E470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of USR1E470MDD
Internal Part NumberEIS-USR1E470MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSR
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR1E470MDD
Related LinksUSR1E, USR1E470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
USR1E470MDD Details Description
Related parts for USR1E470MDD
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP4T 300MA 125V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 710MA 450 MOHM datasheet.pdf
SIDE ROTARY LEVER ARM-RIGHT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf