Riedon USR2C-22KB8
USR2C-22KB8 picture photo
Mfg. Part Number
USR2C-22KB8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22K OHM 6W 0.1% TO220
Datasheet Download
USR2C-22KB8.pdf
Availability of USR2C-22KB8
QUANTITY
USR2C-22KB8 Order Process
Ship out your order
Specifications of USR2C-22KB8
Internal Part NumberEIS-USR2C-22KB8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesUSR
PackagingTube
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)6W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±3ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.689" (17.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR2C-22KB8
Related LinksUSR2C, USR2C-22KB8 Datasheet, Riedon Distributor
USR2C-22KB8 Details Description
Related parts for USR2C-22KB8
FLKM20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 83 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MINI MIZER PLASTIC PANEL CAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 10A I2PAKFP datasheet.pdf
SVF 7.62HP/03/180F SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS PNL MNT SKT datasheet.pdf