Riedon USR2C-2K2B8
USR2C-2K2B8 picture photo
Mfg. Part Number
USR2C-2K2B8
Brief Description
RES 2.2K OHM 6W 0.1% TO220
Datasheet Download
USR2C-2K2B8.pdf
Availability of USR2C-2K2B8
QUANTITY
USR2C-2K2B8 Order Process
Ship out your order
Specifications of USR2C-2K2B8
Internal Part NumberEIS-USR2C-2K2B8
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)6W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±3ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USR2C-2K2B8
Related LinksUSR2C, USR2C-2K2B8 Datasheet, Riedon Distributor
USR2C-2K2B8 Details Description
Related parts for USR2C-2K2B8
CONV DC-DC 120W 48VIN 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 SMD datasheet.pdf
IC AUDIO DSP 8-CH 38-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DISPLAY PLASMA CHARACT 5DGT 1.1" datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS datasheet.pdf