Nichicon UST1H2R2MDD1TE
UST1H2R2MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UST1H2R2MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UST1H2R2MDD1TE.pdf
Availability of UST1H2R2MDD1TE
QUANTITY
UST1H2R2MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UST1H2R2MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UST1H2R2MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUST
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UST1H2R2MDD1TE
Related LinksUST1H2R, UST1H2R2MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UST1H2R2MDD1TE Details Description
Related parts for UST1H2R2MDD1TE
FIXED IND 4.7UH 273MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
CONN RING TONG 26-22AWG #2 TIN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.04KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 243 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 78MM datasheet.pdf
BAR LIGHTS 60X22MM IR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD882 datasheet.pdf