Nichicon USV1H100MFD1TP
USV1H100MFD1TP picture photo
Mfg. Part Number
USV1H100MFD1TP
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
USV1H100MFD1TP.pdf
Availability of USV1H100MFD1TP
QUANTITY
USV1H100MFD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of USV1H100MFD1TP
Internal Part NumberEIS-USV1H100MFD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesSV
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current44mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)USV1H100MFD1TP
Related LinksUSV1H10, USV1H100MFD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
USV1H100MFD1TP Details Description
Related parts for USV1H100MFD1TP
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER LVDS 1CH 16SOIC datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.220" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 250K OHM 0.06W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BLADE HEX 1/16" 4" datasheet.pdf
DIODE INPUT 60A 1000V TO-247 datasheet.pdf
RES 825 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf