Laird Technologies IAS UTRA4061S2NB-001
UTRA4061S2NB-001 picture photo
Mfg. Part Number
UTRA4061S2NB-001
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANTENNA MOBILE 406-440MHZ BLACK
Datasheet Download
UTRA4061S2NB-001.pdf
Availability of UTRA4061S2NB-001
QUANTITY
UTRA4061S2NB-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of UTRA4061S2NB-001
Internal Part NumberEIS-UTRA4061S2NB-001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
SeriesUltra Phantom®
Packaging*
Frequency GroupUHF (300 MHz ~ 1 GHz)
Frequency (Center/Band)423MHz
Frequency Range406MHz ~ 440MHz
Antenna TypeDome
Number of Bands1
VSWR2.5
Return Loss-
Gain2.9dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, NMO
Ingress ProtectionIP67
Mounting TypeBase Mount
Height (Max)3.409" (86.60mm)
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTRA4061S2NB-001
Related LinksUTRA4061, UTRA4061S2NB-001 Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor
UTRA4061S2NB-001 Details Description
Related parts for UTRA4061S2NB-001
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16SSOP datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3573 25UH SMD datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT ORN LC 0.40" CC datasheet.pdf
POLYSWITCH 2.00A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 16MM datasheet.pdf