Souriau Connection Technology UTS014E18S
UTS014E18S picture photo
Mfg. Part Number
UTS014E18S
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
UTS014E18S.pdf
Availability of UTS014E18S
QUANTITY
UTS014E18S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS014E18S
Internal Part NumberEIS-UTS014E18S
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS014E18S
Related LinksUTS01, UTS014E18S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS014E18S Details Description
Related parts for UTS014E18S
RES SMD 118 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf