Souriau Connection Technology UTS12DCGE
UTS12DCGE picture photo
Mfg. Part Number
UTS12DCGE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Accessories
Brief Description
CONN RCPT SEALING CAP SIZE 12
Datasheet Download
UTS12DCGE.pdf
Availability of UTS12DCGE
QUANTITY
UTS12DCGE Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS12DCGE
Internal Part NumberEIS-UTS12DCGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingUTS Receptacle 30/Apr/2013
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Accessories
SeriesTrim Trio® UTS
Accessory TypeCap (Cover), Sealing
For Use With/Related ProductsTrim Trio® UTS Square Flange Receptacles
Shell Size - Insert12
MaterialThermoplastic
FeaturesContains Strap with Ring, Dust Tight, Waterproof
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS12DCGE
Related LinksUTS1, UTS12DCGE Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS12DCGE Details Description
Related parts for UTS12DCGE
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 10POS datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 15POS CRIMP SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IC LINE RCVR LVDS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf