Nichicon UTS1E330MDD1TP
UTS1E330MDD1TP picture photo
Mfg. Part Number
UTS1E330MDD1TP
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UTS1E330MDD1TP.pdf
Availability of UTS1E330MDD1TP
QUANTITY
UTS1E330MDD1TP Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1E330MDD1TP
Internal Part NumberEIS-UTS1E330MDD1TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesTS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS1E330MDD1TP
Related LinksUTS1E33, UTS1E330MDD1TP Datasheet, Nichicon Distributor
UTS1E330MDD1TP Details Description
Related parts for UTS1E330MDD1TP
JUMPER-H1503TR/A2015V/H1501TR 4" datasheet.pdf
RES 2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-F PNL MNT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.3 OHM 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV RS422/RS485 32BGA datasheet.pdf
RES 3.12K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 50 POS datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf