Nichicon UTS1HR22MDD1TE
UTS1HR22MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UTS1HR22MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UTS1HR22MDD1TE.pdf
Availability of UTS1HR22MDD1TE
QUANTITY
UTS1HR22MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS1HR22MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UTS1HR22MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.92mA
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS1HR22MDD1TE
Related LinksUTS1HR2, UTS1HR22MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UTS1HR22MDD1TE Details Description
Related parts for UTS1HR22MDD1TE
Connector Receptacle 11 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VOLT LIGHT datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 7X25' datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 22K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf