Souriau Connection Technology UTS6JC12E14S
UTS6JC12E14S picture photo
Mfg. Part Number
UTS6JC12E14S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE SKT
Datasheet Download
UTS6JC12E14S.pdf
Availability of UTS6JC12E14S
QUANTITY
UTS6JC12E14S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS6JC12E14S
Internal Part NumberEIS-UTS6JC12E14S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert12-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4.5A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS6JC12E14S
Related LinksUTS6JC, UTS6JC12E14S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS6JC12E14S Details Description
Related parts for UTS6JC12E14S
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220-3 datasheet.pdf