Souriau Connection Technology UTS6JC14E12S
UTS6JC14E12S picture photo
Mfg. Part Number
UTS6JC14E12S
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
UTS6JC14E12S.pdf
Availability of UTS6JC14E12S
QUANTITY
UTS6JC14E12S Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS6JC14E12S
Internal Part NumberEIS-UTS6JC14E12S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating4.5A
Voltage - Rated250V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS6JC14E12S
Related LinksUTS6JC, UTS6JC14E12S Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS6JC14E12S Details Description
Related parts for UTS6JC14E12S
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 10pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf