Macronix MX29LV800CBXEI-90G
MX29LV800CBXEI-90G picture photo
Mfg. Part Number
MX29LV800CBXEI-90G
Brief Description
IC FLASH 8MBIT 90NS 48LFBGA
Datasheet Download
MX29LV800CBXEI-90G.pdf
Availability of MX29LV800CBXEI-90G
QUANTITY
MX29LV800CBXEI-90G Order Process
Ship out your order
Specifications of MX29LV800CBXEI-90G
Internal Part NumberEIS-MX29LV800CBXEI-90G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMX29LV(400,800)C,160,320D From S29AL004,008,016,032D
Standard Package480
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesMX29LV
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size8M (1M x 8)
Speed90ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LFBGA, CSPBGA
Supplier Device Package48-LFBGA, CSP (6x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MX29LV800CBXEI-90G
Related LinksMX29LV800, MX29LV800CBXEI-90G Datasheet, Macronix Distributor
MX29LV800CBXEI-90G Details Description
Related parts for MX29LV800CBXEI-90G
RES SMD 169 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 17POS DL VERT .100 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
XFRMR MODULE LAN 10/100BT 40P datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 7.09"L X 2.76"W datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP 56 UF 20% 35 V datasheet.pdf