Souriau Connection Technology UTS714E15P
UTS714E15P picture photo
Mfg. Part Number
UTS714E15P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT PIN SLDR
Datasheet Download
UTS714E15P.pdf
Availability of UTS714E15P
QUANTITY
UTS714E15P Order Process
Ship out your order
Specifications of UTS714E15P
Internal Part NumberEIS-UTS714E15P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesTrim Trio® UTS Hi Seal
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP68/69K - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Current Rating12A
Voltage - Rated650V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTS714E15P
Related LinksUTS71, UTS714E15P Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
UTS714E15P Details Description
Related parts for UTS714E15P
FIXED IND 220UH 100MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
SENSOR INDUCTIVE M8 SPST-NC datasheet.pdf
FAMILY MODULE ADVANCED 14-BIT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 45A T-MAX datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
V850ES KJ1 IECUBE 144LQFP S-TYPE datasheet.pdf
FERRITE CORE LO FREQ 18.6MM OD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 750 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf