Nichicon UTT1E330MDD
UTT1E330MDD picture photo
Mfg. Part Number
UTT1E330MDD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UTT1E330MDD.pdf
Availability of UTT1E330MDD
QUANTITY
UTT1E330MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UTT1E330MDD
Internal Part NumberEIS-UTT1E330MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesTT
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current120mA
Impedance2.1 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UTT1E330MDD
Related LinksUTT1E, UTT1E330MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UTT1E330MDD Details Description
Related parts for UTT1E330MDD
DIODE SCHOTTKY 20V 1.5A SOD123F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.05 OHM 1% 20W datasheet.pdf