Nichicon UUA1C100MCL1GS
UUA1C100MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUA1C100MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUA1C100MCL1GS.pdf
Availability of UUA1C100MCL1GS
QUANTITY
UUA1C100MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUA1C100MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUA1C100MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUA1C100MCL1GS
Related LinksUUA1C10, UUA1C100MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUA1C100MCL1GS Details Description
Related parts for UUA1C100MCL1GS
DIODE SCHOTTKY 80V 1A SMB datasheet.pdf
IC 12BIT 20K UNIPOL A/D 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 29MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TV07RW-9-98S W/ PC CON datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf