Nichicon UUB1C101MNL1GS
UUB1C101MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUB1C101MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUB1C101MNL1GS.pdf
Availability of UUB1C101MNL1GS
QUANTITY
UUB1C101MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUB1C101MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUB1C101MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current66mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUB1C101MNL1GS
Related LinksUUB1C10, UUB1C101MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUB1C101MNL1GS Details Description
Related parts for UUB1C101MNL1GS
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN 0603 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.45A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
FIXED IND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 10% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf