Nichicon UUD0J471MNR1GS
UUD0J471MNR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD0J471MNR1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUD0J471MNR1GS.pdf
Availability of UUD0J471MNR1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UUD0J471MNR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD0J471MNR1GS
Internal Part NumberEIS-UUD0J471MNR1GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance170 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD0J471MNR1GS
Related LinksUUD0J47, UUD0J471MNR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD0J471MNR1GS Details Description
Related parts for UUD0J471MNR1GS
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf