Nichicon UUD1A220MCR1GS
UUD1A220MCR1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1A220MCR1GS
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUD1A220MCR1GS.pdf
Availability of UUD1A220MCR1GS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UUD1A220MCR1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1A220MCR1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1A220MCR1GS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1A220MCR1GS
Related LinksUUD1A22, UUD1A220MCR1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1A220MCR1GS Details Description
Related parts for UUD1A220MCR1GS
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 8A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
HARDWARE KIT PANEL MT MULTIBEA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf