Nichicon UUD1H2R2MCL1GS
UUD1H2R2MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUD1H2R2MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUD1H2R2MCL1GS.pdf
Availability of UUD1H2R2MCL1GS
QUANTITY
UUD1H2R2MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUD1H2R2MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUD1H2R2MCL1GS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance5 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUD1H2R2MCL1GS
Related LinksUUD1H2R, UUD1H2R2MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUD1H2R2MCL1GS Details Description
Related parts for UUD1H2R2MCL1GS
RES SMD 43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 15VOUT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 180W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU ARM 16K FLASH 32UFQFPN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf