Nichicon UUJ0J332MNQ3ZD
UUJ0J332MNQ3ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ0J332MNQ3ZD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUJ0J332MNQ3ZD.pdf
Availability of UUJ0J332MNQ3ZD
QUANTITY
UUJ0J332MNQ3ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ0J332MNQ3ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ0J332MNQ3ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package210
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ0J332MNQ3ZD
Related LinksUUJ0J33, UUJ0J332MNQ3ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ0J332MNQ3ZD Details Description
Related parts for UUJ0J332MNQ3ZD
CAP FILM 3300PF 20% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 230KBPS 16-DIP datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MINI 22-18AWG TIN NICKEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
HOLD DOWN ROD datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTORS MODULAR datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 1KV RADIAL datasheet.pdf